Kako sagraditi suhozid

12.05.2012

Danas je druga od četiriju svibanjskih subota u kojima će na Srimi biti upriličena suhozidarska radionica. Prošle su subote “naučnici suhozidarstva“ iz Bogdanovića, sa Srime i iz Šibenika, vođeni dr. Jadranom Kalom, etnologom iz Muzeja grada Šibenika i predavačem Zadarskog sveučilišta, sagradili jednu i zasnovali još nekoliko klupa uokolo arheološkoga lokaliteta Prižba na Srimi. Ove subote popravljat će se manja zarušena bunja postavljena uz najveću bunju ne samo na Srimi, nego u čitavom šibenskome kraju, koja je visoka nevjerojatnih 5,5 metara. Na Srimi postoji upravo monumentalni suhozidni kompleks, a gradonačelnica Vodica Branka Martinčev Juričev najavila je pokretanje upisa u Registar kulturnih dobara. Okupljanje svih zainteresiranih ljubitelja suhozida koji žele svladati graditeljsko umijeće je oko sedam sati, a nakon osam sati kreće se s Prižbe prema najvećoj srimskoj bunji. Preostaju još dvije radionice u iduće dvije svibanjske subote.

Ne, nije zabuna, tako to rade u Šibeniku.  A u nas? Starogradsko polje (na listi UNESCO-ve Svjetske bašine!!!) puno je gomilih, kućicih i trimih, koje vape za obnovom. Pitanje glasi: Tko, osim poštovanog M.R. (podaci poznati redakciji) još zna obnavljati i graditi gomile i trime??? NITKO, NITI JE KOME BRIGA.