Strategija je srednjoročna strateška podloga od značaja za ovu jedinicu lokalne samouprave, koja se donosi za razdoblje do 2030. godine te je prema razdoblju važenja usklađena s novim programskim razdobljem na razini Europske unije. Izrada i donošenje ove podloge strateškog planiranja posebice su važni za Grad Stari Grad u kontekstu učinkovitog korištenja sredstava iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova kako bi se identificirali strateški projekti i prioriteti financiranja u budućem srednjoročnom razdoblju.
Za izradu strategije Grad je ostvario 100% financiranje od strane Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine kroz inicijativu C6., odnosno reformu C6.1. R5 "Uvođenje novog modela strategija zelene urbane obnove i provedba pilot projekta razvoja zelene infrstrukture i kružnog gospodarenja prostorom i zgradama "Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026"
Cilj projekta jest poboljšanje vrijednosti javnog prostora na način da se osvijesti o važnosti prirodne i kulturne baštine te probudi želja o očuvanju biljnog i životinjskog svijeta koji nas okružuje. Uređenjem staze valorizirala se kulturna baština ovog područja jer se uz stazu nalaze nekolicina vrijednih arheološko-povijesnih lokaliteta koji se sada mogu koristiti u turističkom i u kulturnom smislu.
Ulaganjem u uređenje staze pridonijelo se prepoznatljivosti turističke destinacije Grada Staroga Grada kao kulturno-povijesne i sportsko-rekreacijske destinacije, koja će biti dostupna tijekom cijele godine. Specifični ciljevi projekta su unapređenje turističkog proizvoda destinacije odnosno postojećih šumskih puteva, obogaćivanje turističke ponude novim proizvodom za ljubitelje prirodne i kulturne baštine, produženje turističke sezone, povećanje broja posjetitelja, promocija destinacije Grada kao »outdoor« destinacije te stvaranje preduvjeta za razvitak sportsko-rekreativnog...
Opremljeno je novim spravama dječje igralište u Dolu sv. Marije.
Ukupna vrijednost projekta iznosila je 222.393,75 kuna.
Grad Stari Grad je u okviru podmjere 7.4.1. Ulaganje u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu" potpisao u prosincu 2018. godine ugovor s Agencijom za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju za obnovu i rekonstrukciju Doma Matija Ivanića.
Iznos potpore utvrđen ugovorom o financiranju iznosio je 4.136.389,83 HRK.
Obnova je završena u svibnju 2021. godine. Djeca su od jeseni 2021. godine imala priliku uživati u novom dječjem vrtiću, dječjem igralištu, dvorani, i svim drugim prostorijama. U galeriji se nalaze sve prostorije unutar Doma Matija Ivanića koje su uređene.