Accessibility

Završen projekt Morski prsti otoka Hvara – valorizacija prirodne baštine poluotoka Kabal

2. veljače 2024.

Završen je projekt Morski prsti otoka Hvara – valorizacija prirodne baštine poluotoka Kabal sufinanciran sredstvima Europske unije iz Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo. 

Glavne aktivnosti projekta: 

  • Na temelju idejnog projekta „ Uređenje i revitalizacija pješačke staze KABAL“ sanirana je dionica puta dužine 2.5 km, u smislu površinske obrade makadamskog puta dvoslojnom bitumenskom emulzijom s pripremom zemljane podloge. 
  • Za uređenje staze izvršeno je terensko istraživanje podmorja u 7 odabranih uvala  za koje je angažiran dr.sc. Ante Žuljević iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu te su izrađeni interpretacijski materijali o biljnim i životinjskim vrstama poluotoka Kabal (stručni tekstovi, fotografije i videa) na temelju kojih je izrađena interaktivna karta i Story Map aplikacija . Pomoću QR koda na signalizacijskim pločama posjetitelji koji će fizički posjetiti stazu mogu pročitati nešto više o određenoj temi dok je interaktivna story map aplikacija koja prikazuje tematsku stazu sa sadržajem na engleskom i hrvatskom jeziku dostupna na službenoj stranici Grada Staroga Grada  (Na izborniku Projekti, natječaji i novosti) i službenoj stranici Turističke zajednice Stari Grad.
  • izrađen je projekt signalizacije odnosno produkt dizajn proširene interpretacijske signalizacije i urbane opreme (Autori: Damir Gamulin di.di., Antun Sevšek d.i.a. i dr. sc. Ana Šverko d.i.a. ) koja je postavljena duž edukativne staze kao i prema sedam odabranih uvala poluotoka. Interaktivna karta i signalizacija su edukativnog i informativnog karaktera te naglašavaju važnost i potrebu očuvanja krajobrazne i biološke raznolikosti.
  • Održano je predavanje za učenike viših razreda OŠ Petra Hektorovića na temu “Važnost očuvanja morskih staništa“ . Cilj predavanja je bila edukacija najmlađih sugrađana o važnosti zaštite morskih staništa i očuvanju krajobrazne i biološke raznolikosti. S ciljem razvijanja brige o moru i pravilnom postupanju s otpadom, učenici su upoznati sa problemom otpada i negativnom utjecaju klimatskih promjena. 
  • U sklopu projekta u lipnju je organizirana eko akcija čišćenja podmorja. U akciji su sudjelovali članovi ronilačke sekcije DVD-a Vranjic i JVP Split , Grad Stari Grad, Komunalno Stari Grad te članovi udruge Zeleni plan u sklopu projekta „I more je moja baština!“ .Uz čišćenje podmorja od otpada, cilj akcije bio je podizanje svijesti cjelokupnog društva o važnosti očuvanja mora i njegove biološke raznolikosti.
  • Promo materijal – tiskane su informativne brošure na hrvatskom i engleskom jeziku te je snimljen 

    Promo video projekta.

Projekt ima za  cilj valorizaciju prirodne baštine poluotoka Kabal, koji je veliki dijelom površine uključen u ekološku mrežu Natura 2000.

Aktivnostima uređenja tematske staze, signalizacijom iste te interaktivnom aplikacijom razvijamo ekološki turistički proizvod koji podržava očuvanje mora i ribljeg fonda te kontinuirano informira posjetitelje i lokalno stanovništvo o važnosti sektora ribarstva za područje cijele otočne zajednice.

Poveznica za StoryMap aplikaciju: StoryMap

Poveznica za promo video:  PROMO VIDEO

StoryMap aplikaciju te više detalja i fotografija o samom projektu možete pronaći na web stranici Grada pod izbornikom Projekti,natječaji novosti - : Realizirani projekti.