IZLOŽBA "PISMA I PISMENOST OTOKA HVARA"

17. lipnja 2021.

Udruga Varbonj - U petak 18. 6. počinjemo sa izložbama u Galeriji Sv. Jerolim

Otvaranje u 21.00

Dobrodošli!

IZLOŽBA "PISMA I PISMENOST OTOKA HVARA"

Izložbom "Pisma i pismenost otoka Hvara" predstavljena je do danas sačuvana pisana kulturna baština otoka Hvara od 4. stoljeća prije nove ere do početka 20. stoljeća, nastala na tri povijesna pisma, grčkom alfabetu, bosančici i latinici, te na različitim materijalima, kamenu, žbuci, keramici, metalu, pergameni i papiru, različitim tehnikama, pokazujući istodobno kulturni razvitak otoka kroz prošlost. Predstavljen je pregled razvoja pismenosti od antičkog vremena do danas, prvenstveno kroz razvoj hvarskog organiziranog školstva, koje je 2020. godine imalo svoju 600. obljetnicu. Uz to je predstavljen mali dio ostavštine obitelji Grgičević iz Vrisnika, pokazujući razvoj pismenosti i obrazovanja na otoku Hvaru u razdoblju od kraja 19. stoljeća do prvih desetljeća 20. stoljeća.
Organizatori izložbe su Općinska knjižnica i čitaonica Jelsa i Udruga Varbonj iz Vrbanja. a realizirana je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske te Općine Jelsa .