Accessibility

18.  susret pjesnikinja otoka Hvara na tragu Gracioze Lovrinčeve „Jazik naših materih“ Stari Grad

28. srpnja 2021.

Osmnaesti  susret pjesnikinja otoka Hvara na tragu Gracioze Lovrinčeve Jazik naših materih održat će se u subotu 31. srpnja 2021. godine u 21 sat u Vrtu palače Bijankini.

Pjesnička večer započet će sjećanjem na akademika Tonka Maroevića povodom godišnjice njegove smrti, koji je bio veliki zagovaratelj podupiratelj i promicatelj pjesnikinje Gracioze Lovrinčeve Hektorovićeve suvremenice te Susreta pjesnikinja otoka Hvara u Tvrdalju. Njegovu pjesmu Argentina posvećenu preminulom prijatelju pjesniku Danilu Kišu pročitat će pjesnik Nikola Kuzmičić. Glazbenik Ivo Đovani Visković zapjevat će pjesmu Moj škoj koji je naš veliki znanstvenik nadasve volio. Ostale glazbene točke samouglazbljene tekstove hvarskih pjesnikinja i pjesnika izvest će isti glazbenik amater.

Krug uglavnom mladih pjesnikinja ove godine 15 prijavljenih Nela Vrkljan, Katja Beba Stančić, Klaudija Gamulin, Antonela Barbić, Vana Kovačić, Dobrila Tomičić, Briseida Udovičić, Ivana Bojanić, Marica Buratović, Nila Perica Glasinović, Ivana Mateljan, Ivana Milojka Malić, Jelena Vidošević, Svjetlana Carić, Katarina Makjanić krasnoslovit će svoje čakavske verse govorom rodnih mjesta otoka Hvara.

Održat će se i kratko predstavljanje novih dijalektalnih zbirki Ča more more autorica Nela Vrkljan i Maslini jazikon matere Marice Buratović.

Gost susreta je pjesnik, spisatelj, vjeroučitelj Nikola Kuzmičić. Pridružit će mu se Luki Ljubić i pročitati svoj pjesnički pokušaj.

Stalna voditeljica Dragana Lazaneo Mandarić vodit će nas kroz program te će nam priopćiti vrijedno otkriće Nere Karoline Barbarić o stvarnom postojanju pjesnikinje Gracioze Lovrinčeve u 16. stoljeću na ovim prostorima, o kojoj u poslanici biljeg ostavi veliki renesansni pjesnik Petar Hektorović.

Organizator susreta je TZ Stari Grad uz potporu Grada Staroga Grada.

Dobrodošlicu vam želi radni tim susreta: Jasenka, Dragana i Marica.