Dom za starije i nemoćne osobe - Otkrivena spomen-ploča hrvatskim braniteljima

19.09.2016

U Starome Gradu svečano je otkriveno spomen obilježje na zgradi budućeg Doma za starije i nemoćne osobe, u sjećanje na smještaj hrvatskih postojbi ZNG-a (s pridruženim redarstvenim snagama) te Mješovitog odreda mornaričkog pješaštva "Zvir" otoka Hvara tijekom Domovinskog rata od 1991. do 1996. godine. U nazočnosti ratnog zapovjedništva, zamjenika gradonačelnika prof.dr. sc. Vedrana Deletisa, okupljenih branitelja, građana te učenika OŠ "Petar Hektorović", spomen obilježnje zajednički su otkrili prvi zapovjednik jedne od četiri oružane postrojbe za obranu otoka (buduće satnije) što je bila smještena upravo u spomenutoj zgradi, Mirko Crnčević, njegov zamjenik Tonko Petrić i pomoćnik Andro Tadić Žbore. "Eto, na današnji dan kada se nekako zaokružuje 25 godina od ozbiljnije vojne organizacije pripadnika ZNG-a i Policijske postaje Hvar, ovdje smo se okupili da na simboličan način, otkrivanjem spomen-ploče obilježimo za sva vremena dane ponosa i slave kad se stvarala Hrvatska država" - prigodno je kazao Nikola Šimunović, zapovjednik tadašnjih vojno-policijskih snaga na škoju, dok je načelnik stožera, kasnije zapovjednik odreda Panajoti Gilve Toti naglasio da su pripadnici odreda također ratovali u Zadarskom zaleđu i na Velebitu, dok je od ljudskih gubitaka spomenuo nažalost poginulog Predraga Bogdanića (1993.), dva teže i četiri lajkše ranjena branitelja. Kroz MOmp je do ukidanja (2001.) prošlo ukupno 778 ljudi, svi s otoka Hvara, samo ih je šest bilo s drugih područja radi određenih specijalnosti. Iz Odreda je proizašlo čak 50 pričuvnih časnika i 70 dočasnika (ovisno o bavljenim dužnostima), a da je sve to doista impresivno, naglasio je gospodin Deletis, baš kao i monografija koja prati ratni put postrojbe, evocirajući odlomak koji se odnosi na poraz i povlačenje JRM-a. Također je sugerirao da se učenicima otočnih osnovnih i srednjih škola ubuduće ozbiljnije približava "štivo" o Domovinskom ratu općenito, ali i ono koje se odnosi na lokalnu razinu.

Preneseno iz dnevnog lista "Slobodna Dalmacija".