Odobrena sredstva za uređenje krovnog prostora gradske knjižnice i čitaonice Stari Grad

18.01.2019

Temeljem javnog poziva Ministarstva kulture „Prijavnica za program izgradnje, rekonstrukcije, adaptacije i opremanja kulturne infrastrukture u 2019. godini, Gradu su odobrena sredstva u iznosu od 200.000,00 kn za projekt Uređenje krovnog prostora gradske knjižnice i čitaonice Stari Grad. Ukupna vrijednost ovog projekta iznosi cca. 550.000,00 kn. Projektom se planira rekonstrukcija i uređenje prostora ispod kosog krova zgrade Gradska knjižnica i čitaonica Stari Grad .
Zgrada Gradske knjižnice i čitaonice sagrađena je u 19. stoljeću te ima veliku kulturno-povijesnu vrijednost za grad i stanovništvo. Ova zgrada je središte kulturnog i društvenog života u Starome Gradu. Nalazi se u centru grada unutar Urbanističke cjeline Stari Grad, u zoni obuhvat B, koja je registrirana kao kulturno dobro. Zgrada Gradske knjižnice i čitaonice raspolaže bogatom građom koju je nemoguće pohraniti i koristiti u sadašnjem prostoru stoga je potrebno urediti dodatni prostor za korištenje. Obzirom da je potkrovlje zgrade u derutnom stanju taj se dio planira urediti kao prošireni prostor knjižnice za korištenje knjižnične građe. Grad je izradio projektnu dokumentaciju te je doneseno rješenje Ministarstva kulture u kojem je izdano odobrenje za navedeni projekt. Kroz 2019. godinu planiraju se radovi rušenja, građevinsko-obrtnički radovi i provedba elektroinstalacija.