HVAR – Ne propustite deseti Festival Levande od 28. do 30. lipnja!

29.06.2018

U susret jubilarnom 10. Festivalu levande koji će se ove godine osim tradicionalno u Velom Grablju dijelom održati i u gradu Hvaru, pričali smo s jednim od organizatora ovog hvale vrijednog događanja – Ivom Zaninovićem, poznatijeg po nadimku Grande.

Grande i Festival Levande su sve ono što kao Pokret otoka promoviramo da otočani i ljudi koji žele dobro svojoj zajednici trebaju biti – primjer kako djelovati, razvijati i utjecati na ostale dionike lokalne zajednice. Osim u udruzi Pjover, aktivan je i u Nogometnom klubu Levanda te Planinarskom društvu. Svoj je život posvetio Hvaru, a želja mu je život i posao stalno prebaciti u Velo Grablje, selo u unutrašnjosti otoka Hvara koje pomalo gubi svoje stanovnike. Svoju ljubav prema otoku pokazuje upravo na način da kroz organizaciju različitih događanja revitalizira pomalo zaboravljeno mjesto otoka i vrati život u njega.
točka
Iza tebe je devet festivalskih godina, koji je bio okidač da se odlučiš organizirati ovakav jedinstveni festival na našem području?
Misija naše udruge “Pjover” je zaštita i revitalizacija sela Velo Grablje, a naše je misto najpoznatije po biljci levanda gdje se davne 1928 g. počela saditi i uzgajati. U Velom Grablju osnovana je prva “Ružmarinska zadruga ” u Hrvatskoj 1892. g. Sredinom stoljeća otok Hvar je proizvodio 10% svjetske prizvodnje lavandina ulja i nadaleko bio poznat kao “Otok levande”. Autohtona hvarska sorta “Budrovka” potječe iz Velog Grablja. Trud i muka naših starih, koji su godinama obrađivali škrtu zemlju i nama danas stvorili lagodan život, obvezao nas je da levandi vratimo stari sjaj. Nakon što smo je zapustili, nakon požara koji su je poharali, nakon godina sna, pokrenuli smo naš festival kao živi i aktivni spomen na nezaboravnu povijest, koju danas u suvremenim uvjetima predstavljamo domaćim i stranim posjetiteljima.
točka
Što bi izdvojio kao posebne momente proteklih događanja, što si doživio i naučio tijekom organizacije i interakcije sa svim sudionicima?
Ne bi izdvajajo ništa, jer toliko je dobrih stvari bilo da ne bi volio nešto ili nekog izostaviti. Puno dragih ljudi je sudjelovalo u organizaciji i svatko tko je pomogao dao je djelić sebe, što se svih ovih godina osjetilo. Najviše me oduševi reakcija ljudi koji prvi put dođu u naše selo, toliko su oduševljeni, da bi ostali živjeti u njemu. A što sam naučio?! Naučio sam biti dosljedan i zalagati se za istinske vrijednosti – i da svatko tko želi, može pomoći razvoju otoka i perspektivi života. Veći angažman mladih nam je potreban…
točka
Prošle godine se u Velom Grablju tražilo mjesto više za festivalski štand i prezentaciju lokalnih proizvoda. Ove godine se Festival djelomično seli i u grad Hvar. Kakav nas sve program očekuje?
Festival levande je zamišljen kao edukativno, gospodarska, kulturna i turistička manifestacija, a od osnovnih komponenti izdvajamo – izlagače autohtonih proizvoda, destilaciju levande na starom stoljetnom postrojenju, otvaranje sezone “berbe”- žetve, edukacije, predavanja, kulturni program, večer poezije, predstave i radionice za djecu, radionica suhozida, tradicionalna gastronomska ponuda. Ove godine u suradnji sa gradom Hvarom i TZ grada Hvara, našim glavnim pokroviteljima, a u sklopu obljetnice 150 godina organiziranog turizma, prvi dan festivala (28.06.) biti će održan u Hvaru. Konkretno izdvajamo, izložbu starih slika “Sjećanja/Memories”, premjerna projekcija filma “8 Povjerenik”, koji se snimao u Velom Grablju, prigodna predstava “Wanda Lavanda”, gradskog kazališa lutaka iz Rijeke, izrada tovara od levande u prirodnoj veličini, nastup novog hvarskog benda “Klapa šlapa” kao predgrupa ovogodišnjim izvođačima grupi Jinx.

izvor: