Relizira se projekt izgradnje kanalizacijskog sustava - na korak do čistog mora

27.05.2015

Davne 1980.g. Starograđani su započeli sa gradnjom kanalizaciskog sustava, svjesni da moraju očuvati svoju preljepu uvalu. Uveden je samodoprinos i gradnja je trajala možda i desetak godina. Sve skupa završilo je neuspješno, pa novi pokušaj gradnje kanalizacije započinje ponovno 2003.g. Investicijska prava za izgradnju kanalizacije prvo su prenesena na gradsko poduzeće Komunalno Stari Grad, a od prije 3 godine prenesena su na Hvarski vodovod d.o.o. Jelsa kojima je Grad Stari Grad jedan od vlasnika. Do sada za izgradnju kalalizacijskog sustava utrošeno je 18.533.595,16 kn. Osposobljene su I, II i III crpna stanica, te ispust iza hotelskog naselja. 26.05.2015. godine sustav je konačno stavljen u funkciju. Do sada napravljeno je 14 sekundarnih ispusta, sada se ubrzano uređuje još desetak novih (2 na Tvrdalju, na rivi 1, Šiberija 2, uvala Babare 3, Dom za Starije i dr.). Sada slijedi sukcesivno spajanje sekundarne mreže sve do početka sezone ( 15.06.2015.), odnosno nastavlja se iz sezone do kraja godine kada bi sustav u cijelosti proradio. Ovim bi uži dio Starogradske uvale bio očišćen od fekalija. Čitav sustav financiran je sredstvima Hvarskog vodovoda, Hrvatskih voda, Županije SD i Grada Staroga Grada.
Napominjemo da će poslije sezone uvala očistiti od višegodišnjih naslaga mulja jer u listopadu započinje gradnja druge strane Starogradske rive (komunalni i komercjalni vezovi), koje gradi Lučka uprava SDŽ, tako da Stari Grad dočekuje drugu sezonu u potpuno novom ruhu.