5. 12. - Ogonj svietega Mikule

04.12.2013

U žežin (od lat. iaeinum - uoči - dan prije) sv. Nikole - ispred istoimene crkve u Starome Gradu pali se tradicionalni 'ogonj' u čast ovoga sveca - zaštitnika pomoraca. U 'ognju' svaku godinu izgori i poneki stari isluženi brod, čime se na slimboličan i pomalo ritualan način 'prinosi žrtva', te tako odaje počast i zahvalnost svetom Nikoli. Ovu godinu ta 'čast' pripala je brodici zv. "šumpraš" vlasnika Jozice Perića (Zumbaj) i brodici tipa "gajeta" vlasnice Vlaste Tadić (Kekica). Brodice su za svega nekoliko minuta buknule, a zatim, uz karakteristično pucketanje 'madirih' nestale u višemetarskom plamenu.

Da bi sve bilo 'po protokolu', kao i svake godine, za asistenciju i 'logistiku' pobrinuo a tko drugi do mjesni vatrogasac - "dobri duh ognja", g. Stjepko Rosso kojem bi za neviđeni entuzijazam i predanost trebalo (konačno) dodijeliti i Nagradu Grada.

P.S. Ovo smo napisali i prošle godine, pa ništa. Dajte, predložite. On je to zaslužio!