Ogonj svietega Mikule

04.12.2012

Užežin sv. Nikole - ispred istoimene crkve u Starome Gradu pali se tradicionalni 'ogonj' u čast ovoga sveca - zaštitnika pomoraca. U 'ognju' svaku godinu izgori i poneki stari isluženi brod, čime se na slimboličan i pomalo ritualan način 'prinosi žrtva', te tako odaje počast i zahvalnost svetom Nikoli. Ovu godinu ta 'čast' pripala je brodici SG 80 "Mia", vlasnika Hrvoja Mažurana iz Zagreba. Brodica je za svega nekoliko minuta buknula, a zatim, uz karakteristično pucketanje 'madirih' nestala u višemetarskom plamenu. Da bi sve bilo 'po protokolu', kao i svake godine, za asistenciju i 'logistiku' pobrinuo se mjesni vatrogasac - "dobri duh ognja", g. Stjepko Rosso kojem bi za neviđeni entuzijazam i predanost trebalo (konačno) dodijeliti i Nagradu Grada. Nažalost, i ove je godine kao i već nekoliko godina unazad, zbog krize i recesije izostao vatromet.