15. 08. - Blagdan Velike Gospe

13.08.2011

Velika Gospa lat. Assumptio Beatae Mariae Virginis, je dan svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo. Slavi se 15. kolovoza svake godine. Taj dan je i državni blagdan u Republici Hrvatskoj. Na svetkovinu, mnoštvo vjernika hodočasti u mnogobrojna Marijina svetišta. Prema katoličkoj teologiji, Marija je uznesena na nebo, dušom i tijelom. Nauk o Marijinu uznesenju na nebo, proglasio je papa Pio XII., 1. studenog 1950. bulom Munificentissimus Deus (Predarežljivi Bog). Tome prethodi duga tradicija, stara gotovo kao i samo kršćanstvo. Mnogi crkveni oci i sveci poput sv. Bernarda, sv. Antuna Padovanskoga i dr., kroz stoljeća su razmatrali i pisali o Marijinu uznesenju na nebo. Blagdan se slavi u velikom broju država, ponajviše u Europi i Južnoj Americi.

Raspored događanja:

8:00 - Sv. misa – crkva sv. Stjepana