NA VALU DOBROTE ‘Blagoslovljena svaka kuna odvojena za liječenje maloga Jurice’

26.05.2011

Kune za pomoć teško bolesnom djetetu Jurici Malisu, podrijetlom iz Staroga Grada, uključili se brojni građani, među njima i siromašni umirovljenici

Komentirajući tekst “Spasite mi unuka da ne umre od leukemije”, što je u “Slobodnoj” objavljen 21. svibnja, a kojim se apeliralo na građane da svojim prilozima pridonesu uspješnom liječenju malog Jurice Malisa u Sarajevu, čiji su korijeni iz Staroga Grada, jedan je čitatelj napisao kako se nada da će nakon toga svatko tko je roditelj umjesto kave ili odlaska u kladionicu uplatiti barem 20 kuna za tu namjenu, jer kad 20 ljudi uplati po 20 kuna, dijete će već imati cijeli mjesec za voće i povrće.

A ljudi su se, prema svemu sudeći, tako i ponašali, pa je do danas za liječenje teško oboljelog trogodišnjaka od akutne limfatične leukemije prikupljeno gotovo 50 tisuća kuna.
- Prilozi se od 19. svibnja uplaćuju na žiroračun njegova djeda Ive Posinkovića u Splitskoj banci: 2330003-3151560994, s naznakom ‘pomoć za Juricu’, a u utorak je već bilo prikupljeno 36.000 kuna.

Kad znamo za gospodarske prilike na otoku i da je u prvom polugodištu za bolesnu djevojčicu iz Hvara, koja se u Zagreb upravo vratila s operacije u Beču, prikupljeno gotovo 200.000 kuna, onda nismo nezadovoljni kako su reagirali naši građani i s iznosom sredstava za malog Juricu - rekla je Maja Budrović, ravnateljica GD Crvenog križa, spomenuvši da je za tu potrebu još prije pokretanja akcije prikupljeno desetak tisuća kuna, što je djed odnio u Sarajevo, ali da vjeruje kako će plemeniti ljudi i dalje otvarati svoja velika srca i pomoći u nevolji.

A gospođa Maja je iz skromnog budžeta za Juričino liječenje najprije izdvojila pet, a zatim još deset tisuća kuna.

To zasigurno ne bi mogla učiniti da se nije prikupilo nešto sredstava od tečajeva prve pomoći za obrtnike, jer gradovi i općine zbog recesije uglavnom ne ispunjavaju svoje obveze izdvajanja 0,7 posto proračunskih sredstava za Crveni križ.

Valjda će njihovi čelnici nakon svega ovoga ipak shvatiti da se taj novac koristi samo za najplemenitije i najhumanije svrhe.

Građani i tvrtke spašavaju

U JUO Staroga Grada nam je rečeno da je Grad za malog bolesnika odmah na početku izdvojio 2000 kuna, a od dožupana Luke Brčića doznajemo da će i Županija danas-sutra uplatiti 5000 kuna.

To je, kako kaže, uobičajena praksa kad se radi o ovakvim slučajevima, jer je u njihovu proračunu osigurano milijun kuna za socijalna davanja, što je, nažalost, još uvijek nedovoljno. Zato će akcija osigurati željeni cilj tek ako građani i tvrtke nastave s uplatama.

- I ja sam doznačila nešto novca, ma ne baš puno, jer mi je mirovina zaista mala. Raduje me to što postoji velika šansa da se dijete izliječi, a valjda su tako činili i drugi, blagoslovljena bila svaka kuna koja je odvojena za zdravlje malog Jurice - kazala nam je jedna Starogrojka.

Juričin djed Ivo, kojemu su, nažalost, umrli supruga i kćerka, dakle, dječakova majka u 35. godini nakon operacije srca, najavljuje da će za koji dan opet u Sarajevo.

Sve što podigne sa svoga žiroračuna on uplati na žiroračun oboljelog djeteta, svoga jedinog unuka, i o tome potvrde podastire Crvenom križu, a sredstvima se prioritetno plaćaju skupo liječenje i kvalitetnija prehrana za podizanje imuniteta, jer Juričin otac još uvijek otplaćuje dva kredita koja je svojedobno podigao zbog bolesti svoje supruge.

Izvor: Slobodna Dalmacija

Tekst: Mirko Crnčević