05. 05. - Malonogometni turnir Sv. Florijan u Starome Gradu

02.05.2011

U povodu blagdana Svetog Florijana – Zaštitnika vatrogasaca koji se obilježava 4. svibnja, održat će u četvrtak, 05. svibnja 2011. godine Malonogometni turnir Sv. Florijan, na sportskim terenima hotela Helios Faros d.d. Sudjeluju članovi dobrovoljnih vatrogasnih društva Staroga Grada, Hvara, Vrboske i Jelse.

Raspored utakmica:

1. utakmica
16:00 sati -  DVD Stari Grad - DVD Hvar

2. utakmica
16:50 sati - DVD Jelsa - DVD Vrboska

Utakmica za 3. mjesto

Sveti Florijan

U pogansko svetište za Dioklecijanova progonstva bio je priveden sv. Florijan koji je bio veteran rimske vojske a u gradu Cetiumu visoki državni činovnik. Doveden je da pred svima prinese žrtvu poganskim bogovima. Okrivljen je što je bio kršćanin i što je u Lauriacumu posjećivao kršćane i bodrio ih na ustrajnost u progonstvima. Pozvan je da se i sam odrekne svoga kršćanskog uvjerenja. Florijan o tome nije htio ni čuti a kamoli izvršiti otpad od vjere. Stoga je stavljen na muke i pretučen. Napokon je osuđen na smrt i bačen u rijeku Enns te tako završio svoje mučeništvo. Bilo je to 4. svibnja 304. godine. Tijelo mu je kasnije pronađeno, a pokopala ga je neka udovica po imenu Valerija. Mučenikovo je tijelo pokopano nedaleko od Lauriacuma a nad grobom mu nastade slavna opatija St. Florijan. Štovanje sv. Florijana rašireno je po Austriji, Bavarskoj a i po našim krajevima. Narod zaziva njegovu zaštitu protiv požara i poplava, a kao svog zaštitnika štuju ga i vatrogasci.