In memoriam - Vinko Pakušić (1930. - 2010.)

29.12.2010

29. 12. 2010. godine umro je Vinko Pakušić. Ugledao svijet 1930. godine u Starom Gradu. Za svoje djetinjstvo kaže da je bilo, poput mnoštva njegovih vršnjaka, crna rupa u rupetini Balkana. Učiteljsku školu završio u Šibeniku 1948. Svoje početničke, literarne radove, pisao je kao srednjoškolac. Neki su objavljeni u omladinskim časopisima toga vremena. 1948. kao predstavnik Šibenika sudjelovao je na savjetovanju mladih književnika u Zagrebu. 1961. Izvanredno završio trogodišnju Višu pedagošku školu u Splitu. U Stari Grad dolazi 1954., kao nastavnik hrvatskog jezika, a 1962. postaje direktorom Škole. Od 1974.-1980 . profesionalni predsjednik Mjesne zajednice Stari Grad. Pisanjem se bavi iz hobija. Njegov opus sastoji se od nekoliko zbirki pjesama (neke u žargonu), dnevnika, putopisa po Češkoj, Nizozemskoj i Americi, dvije komedije i jedne drame, te dvije zbirke pripovijesti, sve u rukopisu. 2004. godine objavljena mu je knjiga "Muoj nuono i druge priče iz Paiza" u nakladi Centra za kuturu Staroga Grada. Iz svog rada izdvaja Zlatnu plaketu Skupštine općine Hvar, te priznanje komandanta veterana SAD-a.

Neka mu je vječna hvala i slava.