Barba Juroslavu uz kruh na stolu mora biti i 'Slobodna'

01.11.2010

Gotovo svi stanovnici otoka Hvara poznaju barba Juroslava Harašića iz Staroga Grada upravo zato jer je on de facto zaštitno lice otočnih ljubitelja splitskih 'bilih', navijač koji što zbog voljenog kluba, a što zbog rodbine vrlo često putuje trajektom do Splita i rodnog mu grada. Naravno, najčešće je onako 'nafjoron', a ponekad i 'naoružan' novonabavljenom vuvuzelom, pa putnicima s njim baš nikad nije dosadno. Veselja i zabave, dakle, ne fali, a još ako »Slobodna Dalmacija« donese dobre vijesti o 'majstorima s mora' nitko od njega nije sretniji i zadovoljniji.
Ipak, tijekom zadnjeg putovanja bio je rezigniran i ljut zbog Vansezonskog plovidbenog reda riječke »Jadrolinije« po kojem se iz drevnog Farosa do dalmatinske metropole, kao i natrag, može samo tri puta dnevno. Uz mnoštvo problema u opskrbi najsunčanijeg otoka na Mediteranu barba Juroslav je jednostavno razočaran što bi tiskovine po takvom Plovidbenom redu na hvarske kioske u pravilu trebale stizati tek oko podne, jer je »Slobodnu« prvi put u rukama imao još davne 1956. i od tada mu ona svako jutro uz kruh mora biti na stolu. Nasuprot tome sve pohvale daje Redakciji najveće novinske kuće u Dalmaciji, koja je jedina i uz iznimne napore opet iznašla rješenje za jutarnje dostavljanje najdraže mu novine na škoj.

Tekst i snimka Mirko Crnčević