Hvarske pjesnikinje oduševile splićane

07.10.2009

U organizaciji Gradske knjižnice Marka Marulića u Splitu, a po ideji starogrojsko-luške pjesnikinje Dobrile Franetović-Kuzmić, u utorak 6. 10. 2009. godine u prepunoj dvorani istoimene knjižnice, upriličena je poetska večer "Jazikon materih naših", hvarskih pjesnikinja. Razgaljujući dušu nazočnih stotinjak posjetitelja, hvarske su pjesnikinje (njh 12) na materinjem čakavskom narječju recitirale i čitale svoju poeziju, podsjećajući kako se stihovima može i mora od neminovnog izumiranja i zaborava sačuvati autohtono izvorno čakavsko narječje - "jazik materih naših". U uvodnom izlaganju, gost večeri, prof. dr. Joško Božanić istakao je kako su čakavski i kajkavski, idiomi hrvatskog jezika koji polako ali sigurno izumiru i kako je prava sreća da hvarske pjesnikinje, među inim, svojim izričajem nastoje od izumiranja spasiti makar otočku čakavicu, osebujnog i tako bogatog hvarskog izričaja. Bila je privilegija nazočiti večeri u kojoj su pjesnikinje otoka Hvara (uz gošću-pjesnikinju iz Pučišća sa otoka Brača), uz lirski ugođaj dalmatinskih pjesma klape "Šušur" iz Splita, snagom hvarske čakavice, tako nježno, dirljivo i upečatljivo, a opet pjesnički sebi svojstveno, pjevale o gomilima, kamiku, muoru, jubavi i drugim temama iz svakodnevnog otočkog života. Ugođaj je upotpunila i izložba fotografija: "Trimi teze, kućice", starograđanina Mladena Plančića, koji je, uz desetak izloženih fotografija i stotinjak "slajdova", pod sloganom "Kamenje govori",  pokušao otrgnuti od zaborava trime, teze, kućice, gomile, pjovere, gustirne - te kamene spomenike maru i trudu naših davno umrlih težaka, u obuhvatu Starogradskog polja - Agera - jednog od sedam kulturnih dobra RH, uvršenih na Listu svjetske baštine UNESCO-a.