Proljetne akcije darivanja krvi na otoku Hvaru

26.05.2009

U Starome Gradu, u Osnovnoj školi „Petra Hektorovića“, u organizaciji Crvenog križa i Transfuzije KBC-a Split, održana je akcija darivanja krvi 25. svibnja 2009. godine od 10,00 do 15,00 sati. Darovatelji krvi iz Jelse, Vrboske, Starog Grada i svih okolnih sela pružili su ruku humanosti kako bi pomogli drugim, unatoč nesnosnoj vrućini. Zbog nepovoljnih meteoroloških uvjeta više je osoba vraćeno. Prikupljeno je 39 doza, od čega su 34 muškarca i 5 žena. Prostorije Osnovne škole zadovoljavaju kriterije Transfuziološke službe, a ljubaznost domaćina doprinijelo je da se darovatelji dobro osjećaju. Zahvalni obrok je poslužen u konobi „Stari mlin“ gdje se vlasnik, kao i uvijek potrudio da tim humanim ljudima pripremi ukusan meni.
U Hvaru je akcija održana 26. svibnja u loži hotela „Palace“ u jutarnjim satima. Budući da je turistička sezona na vratima, za mnoge darovatelje je teže izdvojiti vrijeme za akciju, a završetak škole maturantima još je jedan otežavajući faktor koji utječe na broj pridošlih. Vrućina je i ovoga puta bila nesnosna (35 stupnjeva), te je akcija privedena kraju s nekoliko intervencija. Personal hotela „Palace“ i restorana „Baunty“ koji su se trudili oko darovatelja u ovoj akciji, zaslužuju svaku pohvalu. Pristupilo je akciji 68 DDK, od toga ih je vraćeno 10, a dalo je krv 58. Novih je bilo u Starome Gradu dvoje. Sveukupno je u obje akcije prikupljeno 97 dragocjenih doza krvi. Gledajući potrebe ne možemo biti zadovoljni, ali je nažalost starosna struktura na otoku Hvaru nepovoljna, što se odražava i na ovom planu, o čemu smo već više puta izvještavali. Gradsko društvo Crvenog križa otoka Hvara zahvaljuje se svim aktivistima i darovateljima koji su sudjelovali u ovima događanjima, imajući na umu da pomažu one koji su u velikoj potrebi.

tekst i snimka: Maja Budrović, ravnateljica