Izvješće sa Skupštine kluba žena Vita-Pharos

26.05.2009

U prostorijama Hrvatskog doma u Starom Gradu, održana je 23. svibnja 2009.         godine redovitija godišnja Skupština Kluba, u nazočnosti velikog broja članica i gostiju. Na Skupštini je govoreno o rezultatima postignutim u prethodnoj godini u sklopu izvješća o radu. Naglašeno je da se klub „Vita-Pharos“u prethodnoj godini fokusirao na suradnju sa srodnim udrugama na nivou države. Pojašnjeno je sudjelovanje u akciji „Zajedno smo jači“ koju je pokrenula EUROPADONNA, zajedno s EUROPACOLON i udrugom za pomoć oboljelima od raka pluća „JEDRA“, a što je imalo za cilj ukazati na važnost zajedničkog djelovanja svih društvenih sfera u borbi protiv raka. Zatim je upriličena izložba u Zagrebu pod nazivom 3D, gdje su predstavljene sve relevantne udruge za borbu protiv raka u Hrvatskoj. Aktivno učešće u skeniranju stanja na otoku vezanim za zainteresirane žene za besplatno genetičko testiranje na rak dojke, otvorilo je još jednu bitnu aktivnost za ovaj Klub, kako bi se pomoglo ugroženoj skupini žena. Pored svih redovnih aktivnosti i zadataka koji su stavljeni pred Klub ove godine, nije zanemarivo praćenje i pomoć socijalno ugroženim ženama, a koje su oboljele. Koliko je bitna psihološka potpora govori i činjenica da je to bila glavna tema ovogodišnjeg Senološkog simpozija, održanog u Lovranu, gdje su predstavnici našeg Kluba bili pozvani. Na mjestu gdje se okupljaju najbolji međunarodni stručnjaci za bolesti dojke, bila je prigoda pokazati što se sve radi na otoku Hvaru, a što je iznjedrio Crveni križa u nastojanju zdravstvenog tretiranja te opake bolesti.Za mnoge je to obrazac kako organizirati zdravstvenu zaštitu u malim mjestima, u suradnji s Domom zdravlja, a na dobrobit naših korisnica (projekt obuhvaća otoke Vis, Korčula, Lastovo i Hvar). Nastavljeno je kontinuirano provođenje akcija DAN NARCISA I RUŽIČASTA VRPCA. Kao potvrda dobre suradnje kluba „Vita Pharos“, Crvenog križa i KBC-a Split, ovim povodom je održano predavanje na temu novih dosega dijagnostike i nastavka liječenja bolesti dojke (biopsija dojke).Gost predavač je bio dr. sci. TADE TADIĆ, koji se upravo vratio sa specijalizacije u Americi. Predavanje je bilo vrlo zanimljivo i izmamilo je brojna pitanja. Financijsko izvješće i plan za narednu godinu također su podneseni, iz kojih je razvidno da se poslovalo domaćinski. Nakon službenog dijela žene Starog Grada su upriličile skromni domjenak, uz obećanje za skori ponovni susret.

Tekst i snimka: Maja Budrović, ravnateljica