Obavijest - Ispravak podataka kandidatkinje za gradonačelnicu o cijeni javne površine u Starome Gradu

26.05.2009

Potaknuti jučerašnjom emisijom na TV-Jadranu - sučeljavanje dviju kandidatkinja za gradonačelnicu Grada Staroga Grada, osjećamo se pozvanim javnost točno informirati o cijenama zakupa javnih površina ispred ugostitelsjkih radnji (štekata). Naime, u emisiji je iznesena netočna informacija da su cijene javnih površina (štekata) u Gradu Starome Gradu tri puta veće nego na splitskoj rivi?!. Tim povodom bili smo slobodni zatražiti cijene javnih površina Grada Splita, te izvršiti usporedbu. Grad Stari Grad je cijene javnih površina (štekata) podijelio u tri (3) zone kako slijedi:

1. I. zona 300,00 kn/m2 godišnje,
2. II. zona 240,00 kn/m2 godišnje,
3. III. zona 210,00 kn/m2 godišnje

dok je Grad Split isto podijelio cijene javnih površina (štekata) u šest (6) zona i to:

1. I. zona 840,00 kn/m2 godišnje,
2. II. zona 660,00 kn/m2 godišnje,
3. III. zona 480,00 kn/m2 godišnje,
4. IV. zona 420,00 kn/m2 godišnje,
5. V. zona 384,00 kn/m2 godišnje,
6. VI. zona 360,00 kn/m2 godišnje

iz čega je vidljivo da je cijena javnih površina (štekata) u Gradu Splitu u VI. zoni skuplja za 60,00 kn/m2 od I. zone u Gradu Starome Gradu, a I. zona u Gradu Splitu skuplja je za 540,00 kn/m2 godišnje od I. zone u Gradu Starome Gradu, što u postotcima znači da je Grad Split u VI. zoni za 20% skuplji od I. zone Grada Staroga Grada, odnosno I. zona Grada Splita je za 180% skuplja nego I. zona Grada Staroga Grada ili VI. zona Grada Splita skuplja je za 72% od III. zone Grada Staroga Grada.

Grad Stari Grad i njegove službe su na raspolaganju svim građanima, te se ovakve informacije koje su javne, mogu dobiti iz prve ruke. Tako se ne bi događalo  da se barata netočnim informacijama koje na iznesene na takav način mogu štetiti Gradu. Također smatramo važnim istaknuti kako je prije dvije godine Grad Stari Grad s ovlaštenim predstavnicima starogradskih ugostitelja postigao sporazum o određivanju visine i nepromjenjivosti cijena zakupa javnih površina (štekata) u Gradu, što je verificiralo i Gradsko poglavarstvo, tako da je sezona 2009. godine već treća sezona u kojoj se na zadovoljstvo i Grada i ugostitelja cijene zakupa javnih površina (štekata) ne mijenjaju.