Sat u mraku za tisuću godina svjetla

28.03.2009

Mrak je obavio 371 spomenik širom svijeta, među kojima su Eiffelov toranj, Empire State Buildig i sydneyska opera. Akciji su se pridružili Zagreb, Split, Dubrovnik i Brač.

Australski grad Sydney prvi je u subotu navečer ugasio svjetla i tako pokrenuo akciju "Earth hour" (Jedan sat za naš planet) kojoj je cilj bio upozoriti na nužnost štednje energije i očuvanje klime, devet mjeseci prije summita o klimatskom zatopljavanju koji će se održati u Kopenhagenu.

Mrak je obavio 371 spomenik širom svijeta, među kojima su Eiffelov toranj, piramide u Gizi, Akropola u Ateni, Empire State Building i zgrada sydneyske opere.
Akcija je održana u 3929 gradova u gotovo 90 zemalja od 20.30 do 21.30 po mjesnom vremenu na inicijativu Svjetskog fonda za prirodu.

"Željeli smo da se ljudi makar na jedan sat zapitaju što mogu učiniti kako bi se smanjila emisija stakleničkih plinova", objasnio je u Sydneyu organizator akcije Andy Ridley.

U Parizu je svjetlost ugašena oko Eiffelova tornja, Louvrea, Notre Dame, Slavoluka pobjede te mostova na Seini.

U New Yorku su u mrak na jedan sat utonule slavne zgrade poput Empire State Buildinga, zatim Brooklynski i Manhattanski most te divovske reklame na Times Squareu.

U Grčkoj se u akciju uključilo oko 200.000 ljudi u 470 mjesta, dok su u Bruxellesu svjetla ugašena oko europskih ustanova i glavnoga gradskog trga.

Egipatski ministar okoliša računao je na potporu 80 milijuna stanovnika svoje zemlje kako bi se "svjetske velesile uvjerilo da smanje industrijsku emisiju stakleničkih plinova".

U 20 sati i 30 minuta ugasila su se svjetla i na Stradunu. (Foto: PIXSELL)

U Hrvatskoj su se akciji pridružili Zagreb, Split, Biograd na Moru, Dubrovnik i otok Brač.

Kada je klima u pitanju, 2009. je odlučujuća godina. U prosincu će se međunarodna zajednica okupiti u Kopenhagenu radi produženja protokola iz Kyota o smanjenju emisije ugljičnog diokisda koji istječe 2012.

Najveći skeptici su, međutim, osudili uglavnom simboličnu akciju. Danski znanstvenik Bjorn Lomborg, direktor kopenhagenskog Consensus Centera, tvrdi da svijeće koje gore jedan sat proizvode jednaku količinu ugljičnoga dioksida kao i električna rasvjeta.

AFP
Opera u Sydneyu (Foto: AFP)

Izvor: Hina|Net.hr www.net.hr

Komentar: A di smo mi?