Umro padre Tonči Dešković

19.03.2009

Jutros u 4.00 sati u 92. godini nakon teške bolesti prestalo je kucati srce Padre Tonča Deškovića.

Životni i svećenički put padre Tonča započeo je u njegovim rodnim Pučišćima gdje je pohađao Osnovnu školu, da bi daljnje školovanje nastavio u Splitu, Bolu, Dubrovniku i Zagrebu. Nakon završenog teološkog studija diplomirao je i na Prirodoslovnom fakultetu, te dugi niz godina bio predavač biologije i direktor Dominikanske klasične gimnazije u Bolu, gdje je odgojio niz generacija.  Za svećenika je zaređen 1942., jedno vrijeme bio župnik u Bolu, a zamjenikom provincijala dominikanske provincije postao je 1975. godine. U Dominikanskom samostanu sv. Petra Mučenika u Starom Gradu je službovao punih 28 godina. Nakon Domovinskog rata četiri je godine predavao latinski jezik u splitskim gimnazijama, i uz sve to radio na mukotrpnoj i dugotrajnoj obnovi samostana u Starom Gradu, koja je sada pri kraju, a u njemu je neko vrijeme živio sam, da bi mu se posljednjih godina priključili subraća Mario Marinov i Hrvoje Blaško.
Padre Tonči je bio najstariji član dominikanske Provincije Navještenja BDM, bio je vrlo drag, duhovit i među ljudima omiljen čovjek. Posljednji ispraćaj bit će u ponedjeljak 23.ožujka 2009. u 14.00 sati, započevši s svetom misom u crkvi sv. Petra i Mučenika. U naredna dva dana njegovo tijelo će biti izloženo u crkvi sv. Petra i Mučenika.

izvor dijela teksta BRAČonline