Gradsko vijeće i gradonačelnik Pjerino Bebić na različitim stranama

03.03.2009

GRADSKO VIJEĆE I GRADONAČELNIK PJERINO BEBIĆ NA RAZLIČITIM STRANAMA
Bebić iskoristio veto - o ‘Sunčanom Hvaru’ odlučit će Hvarani
Gradonačelnik Hvara stavio veto na odluku Gradskog vijeća da se prihvati prijedlog Vlade o raspodjeli nekretnina

Gradsko vijeće Hvara je nakon četverosatne rasprave, većinom glasova, prihvatilo prijedlog Sporazuma o rješavanju sporova i pravnih odnosa u pogledu nekretnina “Sunčanog Hvara”.

Prijedlozi gradonačelnika Pjerina Bebića da se iz Sporazuma izdvoji predmet rješavanja imovinsko-pravnih odnosa s Crkvom, te da se uz akt navede očitovanje Gradskog vijeća kako će konačnu odluku o tome donijeti građani na referendumu, nisu prošli, pa je on na kraju iskoristio pravo veta i zaključak stavio izvan snage.

Inače, vijećnike je na ulazu u zgradu dočekala skupina građana s plakatima kojima prozivaju Vladu RH i ORCO grupu, te iznose da su prikupili 1075 potpisa za referendum o tom važnom pitanju, ali isto tako osigurali potporu 485 ljudi na Facebooku i 736 prijatelja.

Vijeće je utvrdilo da u tekstu koji prati peticiju ima više netočnosti, a da su se pri prikupljanju potpisa učinile neke formalne pogreške - da su je potpisivale malodobne osobe, ljudi koji nemaju prebivalište u Hvaru i slično.

Vijećnici se nisu izjasnili protiv neposrednog odlučivanja građana, ali stvar žele dovesti u zakonske okvire, pa su se opredijelili za imenovanje Povjerenstva za razmatranje zahtjeva građana za raspisivanje referenduma, a činit će ga po jedan predstavnik stranaka i nezavisnih lista od kojih je Gradsko vijeće sastavljeno. Gradonačelnika Bebića su neki od vijećnika optuživali da nije realizirao prethodni prijedlog Vlade RH o prijenosu 25 posto + 1 dionicu, što je svojedobno bila vrijednost od gotovo 400 milijuna kuna.

Predsjednik Gradskog vijeća mr. Sergio Bracanović nije očekivao gradonačelnikovu suspenziju zaključka o Sporazumu, a oporbeni vijećnik Zoran Domančić (HSS) za nju je rekao kako je to samo još jedna potvrda potpunog ignoriranja Gradskog vijeća, koje traje već godinama. Takav čin smatra nedemokratskim i protuzakonitim aktom, koji Gradu Hvaru može nanijeti neprocjenjive štete u smislu razvoja, ali i pripreme turističke sezone.

Prvo će se, kako kaže, utvrditi da on nema pravo osporavati akt koji ni po čemu nije protuzakonit, a drugo da će se i na samom referendumu birači koji će biti izviješteni o stvarnim razlozima i mogućnostima referendumskog pitanja očitovati na način da će prihvatiti doneseni zaključak Gradskog vijeća.

Da podsjetimo, Gradu Hvaru bi po Sporazumu pripalo hotelsko naselje “Sirena” i dio hotela “Palace” koji čini sastavni dio stare Gradske vijećnice s terasom, a Crkvi depandansa hotela “Dalmacija”, dok bi “Sunčani Hvar” dobio 29 posto dionica iz portfelja HFP-a. Od toga bi se četiri posto besplatno podijelilo radnicima, a ostalih tri posto je rezervirano za izvorne vlasnike nekretnina koje su sada u posjedu hotelske kuće.

Sporazum je dopunjen prijedlogom da Grad uz hotel “Sirena” zatraži još 145.000 četvornih metara okolnoga građevinskog zemljišta, da se udio u hotelu “Sirena” dobije besplatno, te da se od HFP-a zatraži da se obveže Hvaru dodijeliti građevinsko zemljište za gradnju novog zdravstvenog centra i smještaj za radnika koji trenutačno borave u hotelu “Sirena”.

U okviru:
Bebić: Iskoristio sam zakonsko pravo
- U ovom slučaju sam iskoristio svoje zakonsko i statutarno pravo da obustavim primjenu općeg akta zato što bi mogao zbuniti ne samo dioničare, nego i Vladu. Zahtijevat ću od vijećnika da to isprave i da se Vlada očituje o novim prijedlozima, priklonio sam se tome da ispoštujemo volju građana - rekao je Pjerino Bebić nakon sjednice. Referendumsko pitanje bi, prema njegovu mišljenju, moglo glasiti ‘jeste li za to da ostanemo pri zahtjevu 25 posto + 1 dionicu umjesto da dobijemo trgovačko društvo Sirena’.

Izvor: Slobodna Dalmacija

Piše: Mirko Crnčević