Započeti radovi na zaštitnim arheološkim istraživanjima u tzv. Remete kući i remetinom vrtu

01.03.2009

Muzej Staroga Grada započeo je na radovima osposobljavanja tzv. Remete kuće i vrta, u kojoj će biti smješteni uredi Agencije za upravljanje Starogradskim poljem, čime su ujedno započela zaštitna arheološka istraživanjima na iskopavanjima u prizemlju kuće. Unutar kuće se istraživalo u kampanji 2003./2004. godine, no istraživanja nisu u potpunosti dovršena. Danas su započeti radovi prema planu napravljenom po naputku konzervatora dr. Radoslava Bužanića, autora idejnog rješenja uređenja Remetine kuće i prezentacije arheološkog lokaliteta. Voditelj arheološkog istraživanja bit će dipl. arheolog Sara Popović, kustos–vježbenik u Muzeju Staroga Grada. Od stručne ekipe sudjelovat će dr. Branko Kirgin, muzejski savjetnik Arheološkog muzeja u Splitu i dipl. arheologinja Darja Grosman, sa Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Ljubljani. Grad kao investitor putem Muzeja Staroga Grada financirat će ove radove u početnom iznosu od 25.000,00 kn dok će se stvarni troškovi biti obračunati po okončanju ove faze radova. Nakon šest godina stanke, ovo su prvi radovi na uređenju u cilju prezentacije lokaliteta Faros – istočnih bedema grada Farosa.