Odgovor «lažnim prorocima»

28.02.2009

U Slobodnoj Dalmaciji od petka, 27. veljače izašao je tendenciozni članak pod naslovom «Brizenica s pet zvjezdica». U tom članku se najavljuje da će nekakav investicijski fond iz Dubaia sagraditi turistički kompleks od 800 kreveta i zaposliti 250 do 300 ljudi. Jasno mi je da je vrijeme krize, i da se u takvim vremenima javljaju «proroci», ali da će to poprimiti ovakve razmjere to nisam mogao naslutiti. Naime, upravo ove godine znamo kako je završila priča o investicijskim fondovima na otoku Hvaru. Svima dobro znana priča na otoku Hvaru i šire vezano uz ORCO grupu. Investicijski fond FIMA koja je vlasnik poduzeća «Helios Faros» čiji radnici od 11. mjeseca nisu primili plaču te investicijski fond «Landmark» koji je sagradio pokraj rudine 12 apartmanskih vila koje ni nakon 3 godine nisu dobile uporabnu dozvolu. Toliko o velikim i spasonosnim investicijama i projektima. Ako imaju veliku želju ulaganja u Stari Grad, neka ulažu u postojeće turističke kapacitete: Arkada, Helios, hotel Jadran, kamp Jurjevac i sl. Drugo, najavljuje se izrada UPU-a za područje Brizenice u vremenu kada nema građevinskih zemljišta u samom gradu namijenjenog domicilnom stanovništvu. Predlažem pod hitno izradu UPU-a za neizgrađena građevinska zemljišta na predjelu Priko, Molo selo i Ivanje Gomile, isključivo za građane Staroga Grada- mlade bračne parove i obitelji. Nemamo riješenu infrastrukturu za trenutne potrebe Grada (kolektor, zaobilaznica, parkirališni prostor) a idemo stvarat nekakav geto i prazan prostor za strance koji će biti korišten samo dva mjeseca godišnje. O ljudima poput Zlatana Kovačevića, koji sebe naziva konzultantom, ne bi trošio riječi. Sveto pismo takve naziva «huljama i farizejima». Danas se takvim tipovima bavi Državno odvjetništvo i USKOK. Pozivam građane Staroga Grada da ne nasjedaju na ovakve priče. Glavni argument je prostor koji imamo, sačuvani i pitoreskni. Ako ga ova generacija ne zna sačuvati i oplemeniti onda neka to ostane budućim naraštajima.

tekst: Vinko Tarbušković, prof.