Sv. Vinko - In vino veritas

21.01.2009

Blagdan Sv. Vinceka koji se u hrvatskim pučkim običajima obilježava 22. siječnja rezidbom trsova, kićenjem čokota slasnim kobasicama, zalijevanjem vinove loze lanjskim vinom, a sve uz pjesmu i proštenje, samo je jedan od pet vinogradarskih svetaca uz Sv. Juraja (13. travnja), Sv. Ivana Krstitelja (24. lipnja), Sv. Mihovila (29. rujna) i Sv. Martina (11. studenog), no opet vinogradarima jedan od najznačajnijih. Sv. Vinko, španjolski svetac, kažu povijesni izvori, nije imao nikakve veze s vinom, no porijeklo njegova imena i dan kada se obilježava, vinogradare je podsjetio na početak radova u goricama i na početak nove vinogradarske godine. Tada bi se molilo zaštitnika za dobar urod, zaštitu od bolesti, tuče, mraza i sličnih nepogoda, a odrezane grančice loze nosile bi se kući da bi se nakon njihova pupanja u proljeće predvidjela berba grožđa. Nijedna poljoprivredna proizvodnja ne ovisi toliko o vremenu i vremenskim prilikama ili volji Božjoj, kao vinogradarska. Statistički je utvrđeno da u 10 vinogradarskih berbi, tek jedna se može nazvati vrhunskom, stoga su vinogradari na Vincekovo puni nada, želja i molitva u iznad prosječnu berbu. Božji nektar, kako ga još neki nazivaju, jedno je od najinterancionalnijih riječi, a potječe od sanskrtske riječi «vena», što znači "prijateljski". Hititi su ga zvali ween, stari Grci woinos ili oinos, Latini vinum, Talijani, Španjolci i Slaveni ga zovu vino, Francuzi vin, Židovi vayin, Sabinjani su ga zvali wayn, Arapi ga nazivaju wa-yn, Nijemci wein, a Anglosaksonci wine. Dobro vino je povezalo mnoge ljude i narode, inspiriralo umjetnike, ali i političare, izazivajući veselje i vedrinu…jedino od onog lošeg vina sutradan bi znala boljeti glava, no, vele, za glavobolju nikad ne treba kriviti takvo vino, već onoga tko ga je lošim napravio. Zato vinogradari, nek vam je plodna i vinorodna Nova vinska godina, nek su vam kleti i podrumi puni zdravoga vina i veselog društva, a Sv. Vincek nek vas čuva od: hude zime, pramaletnoga mraza, peklenske vrućine, deždevitoga leta, pirike i sakoječkoga drača, peronospore ljute, filoksere lisne, tuče ledene, strele nebeske, jognja žarečega, žulof krvavih, žeđi kre lagvov, napasnih međašic, praznih lagvov i maloga prihoda.

Izvor: http://www.mps.hr