Pismo namjere za maturante

20.01.2009

Hrvatski crveni križ, Gradsko društvo Hvar, ravnateljica Maja Budrović uputila je Pismo namjere maturantima Srednje škole Hvar, Područnog odjeljenja Jelsa kojeg možete pročitati.

POŠTOVANI MATURANTI !

Sada kada ste potvrdili punoljetnost i kada je život pred vama, sigurno razmišljate o mnogim stvarima koje vas očekuju u budućnosti. Hrvatski Crveni križ na razini RH ima organizirane susrete s maturantima, jer oni napunivši 18 godina postaju potencijalni davaoci krvi. Akciji se pridružio i Crveni križ Hvar, ali zbog nedovoljno osposobljenih volontera, obraćamo vam se pismom namjere. Otok Hvar ima oko 300 davatelja krvi, a taj se broj svake godine smanjuje zbog raznih bolesti i godina, a nezahvalna demografska slika našeg otoka utječe na loš priliv novih članova. Jedino na što realno računamo ste VI dragi naši maturanti. Već postoji tradicija da se na našim akcijama u veljači pojave razredi maturanata. To bi željeli zadržati i nastaviti i ove godine jer je KRV dragocjena tekućina i jedino se može dobiti putem akcija davanja krvi. DAVANJE KRVI je dobrovoljno, anonimno, besplatno i solidarno. Postoje četiri glavne krvne grupe i to: A, O, B, AB, a RH faktor može biti + i -. Krv može dati svaka zdrava osoba iznad 18. do 65.godina. Krv mogu dati muškarci svaka 3 mjeseca, a žene svaka 4 mjeseca. Akcije davanja krvi organizira HCK- Gradska društva poput Hvara. Krv je proizvod živog organizma, a sastoji se od eritrocita, trombocita, leukocita. Prije samog davanja prekontrolira se krvni tlak, hemoglobin uz razgovor s liječnikom. Prije akcije treba pojesti lagani obrok i ne konzumirati alkohol. KRV KAO LIJEK JE NEZAMJENJIVA, a koristi se kod povreda u prometu, kod opeklina, kod šoka nakon povrede, za operacije, kod trovanja, kod slabokrvnosti. DDK se druže na izletima, zahvalnim obrocima, svečanostima, imaju prednost kod liječnika, oslobođeni su od participacije i ugledni članovi društva. Sve su veće potrebe za krvlju, a može ih zadovoljiti sam masovni odaziv dobrovoljnih davalaca krvi. Kako je jedini izvor krvi kao lijeka čovjek-davatelj krvi, svaki novi član izuzetno nam je dragocjen. Molimo vas da nam se pridružite, da povećate ovu armiju humanih ljudi koji nesebično dajući dio sebe spašavaju tuđe živote. Akcije su planirane u Jelsi, 02. veljače (ponedjeljak) 2009. godine od 10,00 do 14,00 sati u prostorijama nove ambulante, u Hvaru 03. veljače (utorak) 2009. godine od 08:30 do 12:30 sati u prostorijama DVD-a (Dolac).

VESELIMO SE ZAJEDNIČKOM DRUŽENJU !!!!!

ODBOR GRADSKOG DRUŠTVA
CRVENOG KRIŽA HVAR