Promovirana knjiga Starogrojski paprenjoki, Marice Buratović

31.08.2006

U prekrasnom ambijentu srednjovjekvonog ribnjaka u renesansnome dvorcu 'Tvrdalju', pjesnika Petra Hektorovića, sinoć je pred prepunim gledalištem promovirana knjiga starogrojske učiteljice i čakavske pjesnikinje gđe Marice Buratović 'Starogrojski paprenjoci'. Nakon uvodnih riječi g. Damira Carića i gđe Linde Kuničić (na engleskom jeziku), o knjizi je, naglašavajući povijest postanka i trajanja, te neizbrisivi i značaj 'paprenjoka' u životu Staroga Grada i Starograđana, nadahnuto govorio njezin recenzent, književnik Veljko Barbieri. Sebi svojstveno, pjesnički, s dozom sjete i nostalgije na prošlim vremenima, govorio je akademik Tonko Maroević, starograđanin, kako je sam naglasio, 'u dijaspori'. Priče iz knjige čitali su: Drago Radoslavić, Mladen Plančić, Andrea Buratović i Tonko Maroević. U atriju ribnjaka, u aranžmanu gđe Jasminke Dulčić postavljena je izložba 'Starogrojski parenjoci', čiji su autori starogrojske domaćice poznate kao vrsne 'meštrovice' pravljenja ovoga tradicijskog unikatnog starogradskog kolača. Poslije promocije, na prigodnom 'tratamientu', svi nazočni imali su priliku 'osladiti' se degustirajići izložene paprenjoke (tratamenat = domjenak).

Fotogtafija: Petar Botteri.