Autobusna linija Stari Grad-Split pred reduciranjem

04.12.2006

Sudeći po dopisu tvrtke 'Čazmatrans otok Hvar' d.o.o. koja pored redovnih autobusnih linija na otoku Hvaru, već dugi niz godina održava i liniju Stari Grad-Split (preko Jelse, Sućurja, Drvenika i Makarske), a 'zahvaljujući' ukidanju tzv. komercijalnog popusta od strane 'Jadrolnije' Rijeka, na trajektnoj liniji Sućuraj-Drvenik, autobusnoj liniji Stari Grad-Split, čiji su korisnici uglavnom malobrojni stavnovnici naselja: Poljica, Zastražišće, Gdinj, Bogomolje i Sućuraj na istočnom dijelu otoka Hvara - prijeti skoro reduciranje. S obzirom da ova linija (koja nikada u povijesti nije bila komercijalna) sada (zgod odsustva spomenutoga popusta) proizvodi gubitak kojega 'Čazmatrans otok Hvar' d.o.o. nije u stanju pokriti, Gradsko poglavarstvo Grada Staroga Grada je na XXI sjednici održanoj dana 4. prosinca 2006. godine, prihvaćajući prijedlog samoga prijevoznika, donijelo zaključak o mogućem reduciranju te linije sa tri na dva putovanja tjedno -prema kojem bi se ova linija ubuduće održavala samo ponedjelkom i petkom, a ne i srijedom kao do sada. Ovaj zaključak bit će realiziran uz dva uvjeta: 1) da se najmanje tri putovanja tjedno (bez obzira na ekonomsku isplativnost) zadrže u turističkoj sezoni i da se s reduciranjem linije kako je preloženo, suglase i preostale dvije zainreresirane jedince lokalne samouprave - Općina Jelsa i Općina Sućuraj. Upravo stoga, zaključak Poglavarstva proslijedit će se na 'očitovaje' Općinskom poglavarstvu Općine Jelsa i Općine Sućuraj, te Upravnom odjelu za gospodarstvo, razvitak i obnovu Splitsko-dalmatinske županije.