Ogonj svietega Mikule

05.12.2006

Užežin sv. Nikole - 5. prosinca svake godine ispred istoimene crkve u Starome Gradu pali se tradicionalni 'ogonj' u čast ovoga sveca - zaštitnika pomoraca. U 'ognju' svaku godinu izgori i poneki stari isluženi brod, čime se na slimboličan i pomalo ritualan način 'prinosi žrtva', te tako odaje počast i zahvalnost svetom Nikoli. Ovu godinu ta 'čast' pripala je brodu Tedija Maroevića zv. 'Garbin' iz Staroga Grada, koji je za svega nekoliko minuta buknuo, a zatim, uz karakteristično pucketanje 'madirih' nestao u višemetarskom plamenu. Da bi sve bilo 'po protokolu', kao i svake godine, za asistenciju i 'logistiku' ognja pobrinuo se mjesni vatrogasac g. Stjepko Rosso. Uz novčanu pomoć Grada Starog Grada, a u organizciji crkovinara na čelu s g. Jakšom Lupijem, nakon crkvenog obreda, u čast sv. Nikole priređen je vrlo dojmljiv 'mini vatromet'.