RES EX NOMINE

09.12.2006

RES EX NOMINE – logo je pod kojim Vam predstavljamo Vašu i našu web stranicu koju tako rado posjećujete. Natpis simboličnog sadržaja, koji se nalazi na istočnom pročelju palače Hektorović, čije značenje je: PO IMENU JE (POZNAJE SE) STVARNOST, prvi je u nizu latinskih i hrvatskih natpisa (od kojih su već neki samostalno «gostovali» na našoj stranici) uklesanih na raznim (pretežito) srednjovjekovnim zgradama Staroga Grada, a koje ćemo Vam u nekoliko narednih tjedana prezentirati uz odgovarajući prijevod i/ili prigodno obrazloženje. Natpisi koje ćete imati priliku pročitati slikom i pismom pokazuju i dokazuju da je naš grad od samih svojih početaka tj. od utemeljenja grada Farosa daleke 384. prije Krista do danas, bio i ostao, kako to kazuje prof. Nikša Račić, autor gotovo svih prijevoda s latinskog na hrvatski, «kamena kolijevka prve pisane riječi na tlu Hrvatske». Neka nam je na čast i ponos.