Hrvatska gradska glazba predložena za nagradu SDŽ

24.01.2007

Gradsko poglavarstvo predložilo je Odboru za javna priznanja Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije, da se povodom navršene 130. obljetnice utemeljenja, Hrvatskoj gradskoj glazbi Stari Grad dodijeli ovogodišnja Nagrada Splitsko-dalmatinsdke županije - Skupna nagrada. Prijedlog za dodjelu ovoga visokog javnog priznanja obrazložen je između ostalog i činjenicom da se radi o jedinoj aktivnoj glazbi na otoku Hvaru koja je, pored niza nastupa na otoku i diljem Lijepe Naše zabilježila i niz nastupa u inozemstvu: Rotterdam, Praha, Muenchen, Velke Opatovice, Letvice, Brno itd. U stotridest godišnjoj povijesti HGG posebno se ističu dva povijesna datuma: 1926. i 1928. kada je starogradskim glazbarima pripala čast da u Splitu nastupaju na svečanostima otkrivanja spomenika Grguru Ninskome i Marku Maruliću. Prošle godine osam članova HGG dobilo je Nagradu Grada Staroga Grada - Povelju zahvalnosti za svoj dugogodišnji rad i aktivnost. Današnji sastav HGG broji 40 članova, na čelu s kapelnikom g. Lukijem Gamulinom.