Zadnji ispraćaj Nevena Bogdanića

05.06.2007

Starograđanin, matematičar i pedagog po profesiji s dušom pjesnika profesor mr. Neven Bogdanić (1931. – 2007.) umro je u ponedjeljak 4. lipnja u Splitu. Radni vijek je proveo u Splitu prenoseći svoja znanja na generacije gimnazijalaca i studenata, kojima je autorstvom preglednih i jednostavnih matematičkih priručnika nastojao približiti znanja iz matematike. Svoju fasciniranost lijepom književnošću, napose pjesništvom, te poviješću i porukama velikih mislioca zapadne civilizacije, iskazao je u nizu naslova svojih knjiga: Jezični priručnik hrvatskog jezika, Split, 1944; El Shatt naš nezaboravljeni, Split, 1996., Misli i izreke poznatih, čakovo, 2000., Tinovi dragulji, Split, 2001.; Dobar dan antički Stari Grade, Split, 2003. Objavljujući u Slobodnoj Dalmaciji, Hrvatskom slovu, i časopisima Crkva u svijetu, Hrvatska obzorja itd. ujedno se je ogledao kao publicist. Stari Grad mu ostaje zahvalan za stranice napisane o povijesti grada i ličnostima koje su ga obilježile, a njegova živa zainteresiranost za svakodnevna događanja u rodnom gradu, od kojega je dugotrajnom i mukotrpnom bolešću posljednjih godina života bio fizički odijeljen, ostat će primjer ljubavi i odanosti prema zavičaju i rodnom gradu iz kojeg je ponikao. Sahrana gospodina Bogdanića održat će se u srijedu 6. lipnja na mjesnom groblju u Starome Gradu u 17 sati.