Završen projekt CARDS 2003 - Mogućnosti izgrađene povjerenjem

03.10.2007

Višemjesečne aktivnosti koje su se odvijale na otoku, a sa ciljem izgradnje povjerenja institucija civilnog i javnog sektora kako bi iste mogle raditi nadobrobit ugroženih skupina stanovništva na otoku, privedene su kraju. Maja Budrović, koja je bila koordinatorica Projekta za otok Hvar iznijela je poduzete radnje do danas na tragu ovih odluka, dok je gradonačelnik grada domaćina, Staroga Grada, Visko Haladić govorio o primjerima dobre prakse koja je već postojala u aktivnostima toga grada. Također je izrekao dobrodošlicu glavnom gostu ove prezentacije gospodinu Rafalu Kunaszyku - predstavniku Europske unije za spomenuti projekt. Spomenut je i nedavno održani Okrugli stol kojeg je vodila gđa Nives Ivelja, predsjednica udruge »MI” i koja je upoznala sudionike Okruglog stola sa spomenutom problematikom, što to znači PARTNERSTVO civilnog i javnog sektora. Kada se uspostavi povjerenje između ta dva segmenta, puno se toga može napraviti i biti na usluzi ciljanim skupinama poput: starijih osoba,ovisnika, žena i obitelji žrtve nasilja,djecemladih, beskućnika,osoba s invaliditetom, retardacijom i sl. Također je spomenut i pohvaljen nedavno potpisan SPORAZUM O SURADNJI između Grada Staroga Grada, Udruge osoba s invaliditetom otoka Hvara, Doma za starije i nemoćne osobe Stari Grad, Gradskog društva Crvenog križa otoka Hvara, te Centra za socijalnu skrb Split, Podružnica Hvar. U sklopu projekta «Izgradnja kapaciteta i potpora organizacijama civilnog društva u pružanju socijalnih usluga», kojeg u Hrvatskoj provodi EPRD iz Poljske u suradnji s Ministarstvom financija i Uredom za udruge Vlade RH,a u okviru programa potpore CARDS 2003 Europske Unije, ponuđen je ovaj Sporazum, a koordinirao ga je gospodin Rafal. Izlaganje gospodina Rafala bilo je usmjereno na potrebu unapređenja kvalitete pružanja socijalnih usluga i potrebe poboljšanja suradnje lokalne uprave, institucija i organizacija civilnog društva. Treba težiti uvođenju inovativnih procesa u području socijalnih usluga i to koristeći svoje tehničke i druge kapacitete uz međusobnu suradnju koja će rezultirati po- većanjem stručnosti i unaprijeđenjem djelatnosti. Cijelo događanje prevodila je na engleski prof. Linda Kuničić koja nam uvijek pomaže u sličnim situacijama i na čemu smo joj zahvalni. Isto tako je i folklorna skupina OŠ Petra Hektorovića pod vodstvom gđe Perice Milete doprinijela svojim Forskin toncima svečanostima današjeg druženja. Nazočio je i ravnatelj OŠ gosp. Ivan Jurkić sa svojim profesorima i nekolicinom učenika te predstavnici ostalih udruga i TZ Grada Staroga Grada. Posebno želimo nabrojiti one koji su najviše radili na ovom programu ,a to je Radna grupa, među njima najviše: Andrej Gabelić, Visko Haladić, Sanja Vuković, Tedi Sanseović i Maja Budrović. Bez njihove jako dobre i svakodnevne suradnje ovaj projekt ne bi doživio svoju završnicu. Ostaje na svima nama da istim putem nastavimo za dobrobit potrebitih i s istim ciljem!