Nagrada Grigor Vitez - Zvonku Todorovskom Pohvala

21.02.2008

Odlukom žirija, na svečanosti dodjele Nagrade «Grigor Vitez» održanoj u srijedu 20. veljače, u Zagrebačkom kazalištu lutaka, Zvonku Todorovskom je dodijeljena Pohvala Nagrade 'Grigor Vitez' – za afirmaciju hrvatske baštine u dječjoj književnosti u pomorskom romanu 'Vjetrovi Lampeduze', Naklada Lukom, Zagreb 2007. Ovogodišnja 41. Nagrada 'Grigor Vitez' – naša je najstarija nagrada književnicima i likovnim umjetnicima, za njihova autorska dostignuća u knjigama za djecu, objavljenim u jednoj izdavačkoj godini. Dobitnici za 2007. godinu su pisac Hrvoje Hitrec i ilustrator Svjetlan Junaković. Da je konkurencija bila oštra govori podatak da se ocjenjivalo 70 knjiga i slikovnica, čije tekstove je napisalo 38 književnika, ilustriralo 33 likovna umjetnika, a objavilo 25 nakladnika iz Hrvatske. Pustolovni roman iz pomorskog života 'Vjetrovi Lampeduze' ima podlogu u povijesnim dokumentima iz baštine Staroga Grada i sačuvanim fragmentima dnevnika kapetana Frane Maroevića. Roman je prvenstveno namijenjen mlađim čitateljima, no zanimljiv je i za odrasle, a Gradska knjižnica i čitaonica Stari Grad je nabavila dovoljan broj primjeraka i poziva Starograđane da knjigu posude, kako bi osim u intrigantnom tekstu Zvonka Todorovskog, mogli uživati i u majstorskim crtežima Magde Dulčić sa oživljenim likovima i prizorima iz pomorske prošlosti Paiza. Knjigu preporuča i književna kritičarka Jadranka Pintarić, koja drži da jeTodorovski napisao knjigu jer ona je i priručnik o brodogradnji i vjetrovima, i oda plovidbi. Knjiga je na tragu onoga što je radio Joža Horvat, kazala je Pintarić napomenuvši da je Todorovski 'kontinentalac' koji je napravio iskorak u pomorsku tematiku. More je za Todorovskog neiscrpno nadahnuće za stvaranje i življenje, drži Pintarić napomenuvši kako je moto romana citat koji kaže kako na zemlji postoje tri vrste ljudi: živi, mrtvi i oni što plove po moru. Roman ima podlogu u povijesnim dokumentima iz baštine Staroga Grada i sačuvanim fragmentima dnevnika kapetana Frane Maroevića. Okvir osnovne priče iz pomorske prošlosti čini dnevnik suvremenog dječaka, koji se našao na prvoj pravoj raskrsnici svoga života - pred pitanjem: 'Što upisati nakon osmogodišnje škole, kuda usmjeriti svoj život'. Pomoć u odluci pruža mu upravo fikcionalno svjedočanstvo Frane Maroevića o avanturističkom putovanju na Lampeduzu i natrag, koje dječak čita.