100-ta obljetnica zgrade Osnovne škole

04.03.2008

2008. godine Stari Grad obilježava dvije značajne obljetnice za povijest školstva u gradu: 180 godina od utemeljenja prve javne škole i 100 godina od izgradnje školske zgrade. 1908. godine izgrađena je nova školska zgrada (u kojoj je danas Osnovna škola Petra Hektorovića) i to velikom zalaganjem tadašnje narodnjačke općinske uprave i tadašnjeg gradonačelnika Dinka Biankinija. Škola je izgrađena isključivo sredstvima tadašnje općine, zajmom koje je Grad podigao kod austro-ugarskih banaka i kojeg je otplaćivao do pred sam Drugi svjetski rat. Sama ta činjenica govori koliki je napor trebala tadašnja zajednica da podigne «najljepšu školsku zgradu u Dalmaciji», kako su pisale tadašnje novine.
Školu su 1943. godine spalili Talijani i trebalo je čekati punih 25 godina da se ista obnovi 1968. godine. Velikom zalaganjem tadašnjeg direktora Vinka Pakušića škola je, na 60-tu obljetnicu izgradnje, obnovljena i započela raditi u svom povijesnom prostoru. Slijedom iznijetog, Gradsko poglavarstvo Grada Staroga Grada je na XLVIII sjednici održanoj dana 28. veljače 2008. godine donijelo zaključak o pokretanju inicijative za dostojno obilježavanje 100-te obljetnice izgradnje školske zgrade. Kao «prvi korak» predložen je zajednički sastanak Poglavarstav i ravnatelja Osnovne škole Petra Hektorovića - g. Ivana Jurkića, prof. na kome bi se definiralo osnivanje i sastav odgovarajućeg Odbora za obilježavanje ove značajne obljetnice.