Priča u nastavcima 3 ...

31.03.2008

Treća priča o novoj školskoj zgradi u Starom Gradu: 'Želja da se sagradi nova škola potekla je od tadašnjeg učiteljskog kruga, a prihvatili su je tadašnji ugledni građani Staroga Grada.1894. izabran je odbor za provedbu te ideje: predsjednik školskog vijeća V. Marojević, učitelji M. Justinijanović i M. Marojević, općinski liječnik dr. Spalatin, i vijećnici F.Godoj, I. Politeo Katizorović i dr., P. Ružević. Odlučeno je da se škola sagradi kod 'Maloga Prika' (Vrtlić'), gdje je do nazad bilo 'malo more'. Pri javnoj dražbi za zakup gradnje, koja je bila tekar g 1904. opazilo se je kako je nacrt donekle nepotpun. Po naputku Petra Biankinija i njegova brata Dinka, sadašnjega načelnika, bi obnovljen od spljetskega mladoga inžinjera Jurja Botica. U Splitu bi izložen nacrt škole te je u novinama pisalo: 'Ovih smo dana imali prigodu vidjeti krasan nacrt za mušku i žensku školu u Staromgradu. Ne ćemo pretjerati ako rečemo, da onakove škole neće biti nigdje u pokrajini, pa će biti na diku onoj općini i mjestu.Bijeli je kamen za gradnju doveden iz bračkih kamenoloma iz Sumartina, a domaći izvažen u luci, kod Križa. Prizemlje je bilo namijenjeno ženskoj, a kat muškoj djeci. Bi svečano otvorena 20. travnja 1908. godine. Sve ovo pročitali smo u brošuri 'Prigodom otvora nove školske zgrade u Staromgradu' autora Petra Kuničića. (nastavlja se...).(tekst: Marica Buratović).