Priča u nastavcima 2 ...

31.03.2008

Druga priča u nizu o školstvu u Starom Gradu: 'Nastojanjem mjesne vlasti i ondašnjega nadučitelja Vicka Marojevića našemu gradu bi podijeljena javna ženska škola. Ta bi radosno pozdravljena i svečano otvorena dne 1. travnja 1869.', piše nadučitelj Petar Kuničić u brošuri 'Prigodom otvora nove školske zgrade u Starom Gradu 1908.'Odmah na početku 60 učenica pokazalo je na kraju godine zavidan uspjeh zahvaljujući učiteljici primorkinji Joški Antunović i njenoj sestri dobrovoljnoj pomoćnici Klimentici. Škola je bila u kući Stjepana Ljubića (Vranjiškovi), koja se nalazila put Vorbe.Godine 1880. godine u obje se škole, muškoj i ženskoj, uvodi materinji (hrvatski) jezik. Do tada se nastava održavala na talijanskom jeziku. Slijedeće godine 2009. je 140. obljetnica prve ženske pučke škole u Starom Gradu. (nastavlja se...). (tekst: Marica Buratović).