Obilježavanje Svjetskog dana zdravlja

09.04.2008

UKLJUČIVANJE U OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ZDRAVLJA VEĆ JE POSTALO TRADICIJA U GRADSKOM DRUŠTVU CRVENOG KRIŽA HVAR. OVOGODIŠNJI SLOGAN BIO JE «KLIMATSKE PROMJENE I ZAŠTITA ZDRAVLJA « A NJEGOVO OBILJEŽAVANJE JE ZAPOČELO PRIJE NEKOLIKO DANA KADA SMO GOVORILI O POTREBI ŠTEDNJE VODE U DOMAĆINSTVIMA, KAO NAŠ ZADATAK ZA BUDUĆNOST. PREMA PROCJENAMA SVJETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE DA SVAKE GODINE UMRE 60 TISUĆA LJUDI ZBOG ŠTETNIH KLIMATSKIH PROMJENA, TJERA NAS DA SE ZAMISLIMO NAD STANJEM. STOGA SMO TEMU OBILJEŽAVANJA FOKUSIRALI NA DJECU IZ VRTIĆA HVAR KOJA SU ŠETALA GRADOM U OBILJEŽJIMA CRVENOGA KRIŽA I PROPAGIRALI ŠETNJU I BORAVAK U PRIRODI KAO NAČIN PRODUŽETKA ŽIVOTA. KROZ PROGRAM «DNEVNOG BORAVKA» KOJE PROVODI MINISTARSTVO MEčUGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI UPRILIČILO SE POSJET STARIJIM I BOLESNIM , SOCIJALNO UGROŽENIM SUGRAčANIMA. TAKOčER JE ZAJEDNO S INSTITUTOM ZA ANTROPOLOGIJU, KOJEG PREDVODI PROF. DR . PAVLE RUDAN, UPRILIČENO ISTRAŽIVANJE O STANJU ZDRAVLJA NAŠIH SUGRAčANA I TO U CJELIM OBITELJIMA. ISTRAŽIVANJA SU NAJAVLJENA OVIM POVODOM , A PROVEDBA ĆE KRENUTI KROZ MJESEC SVIBANJ . TADA ĆE SE RADITI SNIMANJE KOMPLETNOG STANJA GENETIKE OBITELJI I TO U VIŠE GENERACIJA, KAKO BI SE DOBILA KOMPLETNA SLIKA KOJA ĆE IMATI ZA REZULTAT PREZENTACIJU KOLIKO SE ZDRAVO ŽIVI NA OTOKU, OD ČEGA SE BOLUJE, KOLIKA JE DULJINA TRAJANJA ŽIVOTNOG VIJEKA. PRIJAVE I UPISI VRŠIT ĆE SE U CRVENOM KRIŽU HVAR. SVA DOBIVENA ISKUSTVA BIT ĆE ISKORIŠTENA ZA ISTRAŽIVANJA U AMERIČKIM INSTITUTIMA, OD KOJIH US DJELOM OSIGURANA I SREDSTVA. NADAMO SE DA ĆE REZULTATI BITI KVALITETNI.

(tekst i slika Maja Budrović, ravnateljica)