Radionica- Kako prepoznati demenciju

31.03.2008

U sklopu projekta SNOEZELEN ( koji predstavlja specifičnu terapiju za ciljanje skupine poput retardiranih osoba, osobe s alzheimerom, parkinsom, s posebnim potrebama) koja se odvija u posebno uređenoj prostoriji, a koju već dvije godine priprema Crveni križ Hvar zajedno s Gradom Starim Gradom, Udrugom OSIO Hvara i Domom za starije u nastanku, organizirana je radionica na temu «KAKO PREPOZNATI DEMENCIJU?». Snoezelen projekt je nastao u Nizozemskoj, a danas se najuspješnije provodi u Berlinu na Institutu za socijalu pod vodstvom prof.dr.Kristine Mertens. Kako je na istom institutu osposobljena i naša otočanka Katija Harašić, uz njenu pomoć uključeni smo u taj projekt . Znamo da je starosna struktura stanovništva na otoku Hvaru vrlo nepovoljna, a ne postoji niti jedan starački dom, vrlo je važno osigurati adekvatni oblik skrbi o starijim ljudima, koji nisu spremni otoći s otoka,a ne mogu biti sami. S tim u vezi pokrenuo se program Ministarstva međugeneracijske solidarnosti «Njega i pomoć u kući» te «Dnevni boravak» koji su regulirani u N.N. br.90. na otoku Hvaru i time pokrilo najteže slučajeve. Novi zaposlenici zaduženi za odlazak u domaćinstva nisu dovoljno educirani za prepoznavanje stanja demencije i razlikovanje od depresije.Također je ustanovljeno da mnoge obitelji koja imaju dementne osobe uz najbolju volju da reagiraju na pravi način ne postižu efekt, jer ne znaju protumačiti dementna stanja. Gospođa Katija Harašić je boravila na otoku za blagdanskih dana i Crveni križ i Dom za starije su iskoristili mogućnost da od stručne osobe, zaposlenice u projektu «Njega i pomoć u kući» dobiju osnovnu edukaciju kroz jednodnevnu radionicu na spomenutu temu. Rezultati su bili više nego dobri što se vidjelo po zainteresiranosti sudionica i broju pitanja.Utvrđeno je da su naše obitelji još uvijek dosta zatvorene za ovaj problem i ne traže adekvatnu pomoć. Dogovoreno je da se s radionicama nastavi čim to bude moguće kako bi usluga koju pružaju njegovateljice bila na što je moguće višoj razini, na čemu Crveni križ Hvar kontinuirano radi.

(tekst i snimka Maja Budrović, ravnateljica)