2. 11. - Dušni dan

02.11.2017

Dan mrtvih. Dušni dan ili „Mortvi don“ kako ga mi zovemo, dan je sječanja na mrtve, dan sjete, ali i dan neke nobjašnjive mješavine radosti i tuge, žala za onim vremenima kada su naši najmiliji živjei s nama i bili sastavni dio naših života. Tim povodom, potaknuti saznanjem o prolaznosti ovozemaljskog života odlazimo na goblje, posjeujemo ih i uređujemo njihove grobove. Tada se naše gradsko groblje – naš „kopošont“ prepun cvijeća i svijeća i svih vrsta boja, ispuni nekim posebnih dostojanstvom i ljepotom vrijednom divljenja i poštovanja. Natpis iznad ulaznih vrata kapelice na gradskom grbolju u Starome Gradu poručuje: „MEMENTO NOSTRIS IVGENDA OSSIBVS OSSA TVA (Sjeti se, naše će se kosti sjediniti s tvojima).