Dodijeljena oznaka izvornosti i kvalitete za 141 otočni proizvod

16.10.2017

U općini Preko na otoku Ugljanu, u petak 13. listopada 2017. godine, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, zajedno s domaćinom, načelnikom općine Preko Jurom Brižićem i županom Zadarske županije Božidarom Longinom, dodijelila je oznaku kvalitete “Hrvatski otočni proizvod” za ukupno 141 proizvod i proizvodne linije koje su proizvela 73 otočna proizvođača.

Projekt „Hrvatski otočni proizvod“ (HOP) već 11 godina za redom potiče otočne proizvođače u proizvodnji izvornih i kvalitetnih otočnih proizvoda koji su rezultat otočne tradicije, razvojno-istraživačkog rada, inovacije i invencije te na taj način čini njihovu kvalitetu mjerljivom. Projekt je fokusiran na održivi razvoj otoka s ciljem smanjenja depopulacije otoka i poticanja i reafirmiranja tradicionalnih ali i inovativno-inovacijskih otočnih proizvodnji te uključuje 279 otočnih proizvođača s 24 hrvatska otoka i poluotoka Pelješca i time obuhvaća 880 proizvoda i proizvodnih linija. Proizvodi koji nose oznaku HOP, pridonose promociji identiteta hrvatskih otoka i Hrvatske kao vrhunske turističke, gastronomske i ekološke destinacije diljem svijeta, ali i na domaćem tržištu.