Svjetski dan darivatelja krvi - 14. lipnja

19.06.2017

Gradsko društvo Crvenog križa Hvar - Savjet za DDK obilježio je Svjetski dan darivatelja krvi na otoku Hvaru. Aktivisti CK;  najmlađi u dječjem vrtiću "Vanđela Božitković" dijeli su promidžbene letke svojim sugrađanima i roditeljima. Letak je sadržavao informaciju o darivanju krvi sastavljen od strane stručne službe HCK pod geslom „Daruj krv. Daruj sad. Daruj redovito“.

U Starome Gradu, u organizaciji patronaže, mjerena je razina šećera u krvi unatrag 3 mjeseca, HbA1c i to pasivnim darovateljima koji su u poodmakloj dobi, a imaju problema s povišenim šećerom.  Veliki je interes Hvarana izazvala mogućnost mjerenja tlaka i šećera u krvi, iako se takve aktivnosti odvijaju u prostorijama CK Hvar svakog petka.

Činjenice o darivanju krvi koje su prezentirane:

Darivanje krvi je sigurno. Sterilne igle koriste se jednokratno. To je jednostavan proces koji podrazumijeva nekoliko koraka: pojavljivanje, popunjavanje zdravstvenog upitnika, razgovor s liječnikom, uzimanje uzorka krvi radi provjere zdravstvenog stanja. Sama procedura darivanja krvi traje u prosjeku 15 min. Jedno darivanje podrazumijeva oko 300 ml krvi.  Zdravi darivatelji, krv mogu davati svaka tri mjeseca - muškarci i svaka četiri mjeseca žene. Sva donirana krv testira se na HIV, hepatitis i druge zarazne bolesti prije nego li se upotrijebe. Jedna donacija krvi može spasiti tri života.

Zar to nije dovoljan razlog da postanete DARIVATELJ KRVI ????

CRVENI KRIŽ HVAR