U kazališnoj dvorani u Starome Gradu premijerno izvedena predstava "Do posljednje kapi krvi"

26.03.2017

Sinoć smo u prepunoj kazalištnoj dvorani u Starome Gradu, u izvedbi glumačke ekipe Amaterskog kazališta Petar Hektorović, imali prigodu gledati iznimno zanimljivu, dinamičnu i dopadljivu predstavu autorice Nine Horvat “Do posljednje kapi krvi” u režiji gostujuće mlade osiječke glumice Justine Vojaković Fingler. Mlada ali dovoljno iskusna, provjerena i prepoznatljiva glumačka ekipa koju čine Ljiljana Plenković, Neno Šoljan, Kaja Franetović, Antonio Škarpa, Klara Kovačević, Nikša Dužević i Vjekosav Tadić i u ovoj je predstavi više nego opravdala ukazano povjerenje, izvevši predstavu gotovo u jednom dahu. Održavajući tijek i dinamiku izvedbe na najvišoj mogućoj razini gotovo sat i petnaest minuta, Starogradski su amateri svojom izvedbom postigli ono što često i profesionalnim glumcima ne polazi za rukom - od početka do kraja predstave održa(va)ti zainteresiranost i pažnju svekolikog gledateljstva. Glumačka ekipa ravnopravna: Lorena i njen suprug Božidar u izvedbi Ljiljane Plenković i Nena Šoljana uvjerlijvi, upečatljivi, dinamični ponekad pomalo euforični, odigrali su uloge kakve samo njima pristaju. Izvrstan odabir redateljice Justine Vojaković Fingler. Kaja Franetović i Antonio Škarpa u ulogama nihove djece Mirne i Nikole (Antinio Škarpa i kao temperamentni,  nervozni i pomalo naivni suprug) pojedinačno su ostvarili uloge kakve se pamte svojom izvrsnošću. Klara Kovačević kao Nikolina supruga Anja na najbolji je mogući način iskazala svu promoćurnost, lukavost i prepredenost lika kojeg tumači, dok je Vjeko Tadić utjelovio Loreninog ljubavnika odmjerenom i dojmljivom interpretacijom. Opće je poznato da muškom glumcu nije lako od igrati žensku ulogu. Zato je izbor Nikše Duževića za ulogu vremešne ali vrlo inteligentne i prepredene Lorenine tetke više nego pun pogodak. Svojom poslovično odličnom interpretacijom Nikša je tetki Loreni dao ulogu kakvu ona u izvornoj zamisli autorice možda i nema (ili možda ima?) – ulogu osobe koja zapavo sve članove obitelji povezuje u njihovoj nemolosrdnoj i bezobzirnoj borbi za vlastite interese – osobe koja zapravo sve drži na uzdi i povlači sve konce te (gotovo) sve ima pod kontrolom. Još jednom čestitke Nikši Duževiću na izvrsnoj interpretaciji. Bilo bi nepošteno na kraju ovoga osvrta još jednom ne spomenuti Kaju Franetović koja se svojom iznenađujuće fascinantnom interpretacijom trudne Mirne približila samome vrhu profesionalnle izvedbe. I na kraju par riječi o režiji. Profesionalno, odmjereno, suvremeno, tehnički savršeno, u maniri naših vrhunskih modernih teatara. Svaka čast. Čestitke cijeloj ekipi na izvrsnoj glumi, a suradnicima na predstavi Bariši Plenkoviću, Sandru Petriću, Ivani Stančić, Gabrieli Škarpa i Vilmi Vodanović veliko hvala na doprinosu da ova predstava Amaterskog kazališta Petar Hektorović ostane zapamćena kao jedna od ponaboljih.