2. 07. - Gospa od Sela

29.06.2012

U župi Dol na otoku Hvaru Majka Božja se štuje i časti od 1578. godine kao Gospa od sela. Predaja i kronika govore da je te godine u blizini crkvice Sv. Petra i Pavla iz 1430. godine jedna pastirica u nekom grmu našla Gospinu sliku, sakrila je u ormar i o tome obavijestila svoje roditelje. Bojeći se da im je kći Gospinu sliku negdje ukrala roditelji su pozvali svog župnika, a on je sliku postavio u spomenutu crkvicu koja je potom proširena i dobila ime crkva Gospe od Sela. Župljani susjedne župe Stari Grad svojatali su sliku sebi. Došli su u Dol, uzeli sliku i ponijeli je u svoju župu. Ali na izlasku iz Dola iznenada je nastalo nevrijeme, pa su sliku vratili nazad. Nakon osam dana opet su došli po sliku. Na izlasku iz Dola ponovno se dogodilo nevrijeme. Tako je bilo i prigodom trećeg pokušaja. To su bili znaci i opomene da je slika ipak dolska, pa je u Dolu ostala sve do danas. Tadašnja borba dviju susjednih župa za Gospu potpuno je razumljiva. Bilo je to dramatično sinovsko traženje majčinske Gospine zaštite i obrane. Jer, gusari su napadali Stari Grad. Sjeveroistočna obala otoka Hvara bila je mletačko turska granica, pa su i Turci neprestano napadali otok Hvar na kojemu je harala i kuga. I u Starom Gradu od kuge je umrlo više osoba, a u Dolu nitko. Župljani Dola prepoznali su u tome zaštitu Majke Božje i to ih je potaklo na njeno neprestano čašćenje i štovanje. Svake godine 2. srpnja, na blagdan Gospe od sela Gospa se svečano slavi u crkvici i kraj nje. Svečanost se otvara navečer, uoči blagdana. Gospina slika se za vjerničko štovanje prenosi s oltara na sredinu Crkve. Pjeva se i moli, osobito krunica. Svu noć dolaze hodočasnici s cijelog otoka Hvara i izvan njega. Običaj je da tu noć mladići idu do kuća i vrtova djevojaka i "kradu" im najljepše cvijeće koje nose Gospi da bi se s njim okitila Gospina crkva i njeno dvorište. Poslije euharistijskog slavlja vjernici kroz dolsko polje krenu u tradicionalnu procesiju koju su komunističke vlasti često zabranjivale, ali je ona svake godine bila. U ophodu Gospinu sliku nose pojedini mladići ili muževi s posebnim osobnim zavjetima, a liturgijske pjesme svira Hrvatska gradska glazba Stari Grad. Obavezno sudjeluje i Djevojačko društvo Presvetog Srca Isusova u koje se svake godine primaju djevojke sedmog razreda osnovne škole. One su u ophodu obučene u bijele haljine, oko vrata nose medaljicu Srca Isusova, na rukama bijele rukavice, a preko glave bijeli veo. Procesija se zaustavlja na dva mjesta gdje se s Gospinom slikom i posebnim relikvijama obavlja blagoslov.